26 maja 2010

słońce - dlakieszeni

Popularność systemów których głównym zadaniem jest podgrzewanie wody jest coraz większe i nic dziwnego, dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy wstanie ograniczyć (może nie w dużym stopniu, gdyż początkowe nakłady są dość duże) koszty. Rozwiązanie tego typu wydaje się bardzo korzystne w miejscach gdzie dostęp do gazu jest bardzo ograniczony (wieś). System solarny może w optymalnych warunkach zmniejszyć nawet o 70% koszty ogrzewania wody użytkowej. System solarny (a raczej powierzchnia kolektorów i wielkość zasobnika)  musi być dobrany do zapotrzebowania na c.w.u. (ciepłą wodę użytkową).  Ważne jest także nachylenie powierzchni kolektorów w granicach 30-50 stopni, oraz ekspozycja południowa do południowo zachodniej. System wykorzystuje darmową energię słońca ,a słońce nie wystawia nam rachunków w odróżnieniu od innych dostawców energii  Energia ma to do siebie że będzie ciągle drożeć zwiększając koszty utrzymania domu i przygotowania c.w.u.
Sam mechanizm działania systemu solarnego jest bardzo prosty: absorber pochłania ciepło, które przekazywane jest przy pomocy czynnika grzewczego (płyn nie zamarzający np. glikol) do zasobnika w którym ma miejsce podgrzanie wody.

Ostatnio odwiedziłam targi na których to prezentowano przede wszystkim rozwiązania solarne, takie jak system zwierciadeł, kolektory płaskie, próżniowe. Ceny ściśle były powiązane z markę, jednak gdy wgłębimy się bardziej okazuje się że na ogół wydajności są porównywalne a ceny pod tym względem nie uzasadnione. Wydaje mi się że większość tych produktów i tak jest sprowadzonych z Chin i sprzedawane pod konkretną marką.

Następnym razem przedstawię w jaki sposób zrobić swój własny system solarny.