18 maja 2010

eksperymenty - dlakieszeni

Ogród to doskonałe miejsce do eksperymentów z energią odnawialną. Zabawę w oszczędzanie warto zacząć od lamp solarnych, które umożliwiają oświetlenie ogrodu bez zużycia prądu. 

Działanie lamp opiera się na technologii fotowoltaicznej, pozwalającej na przetwarzanie promieniowania słonecznego bezpośrednio na prąd elektryczny. Lampy solarne są wyposażone w zintegrowane ogniwo fotoelektryczne, czyli półprzewodnika, którym zwykle jest cienkowarstwowy krzem amorficzny (a-Si). Fotoogniwa zastosowane w lampach solarnych cechuje bardzo duża trwałość. Lampy solarne działają w prosty sposób:
1. Ogniwo fotoelektryczne transferuje energię słoneczną w prąd elektryczny, ładujący znajdującą się we wnętrzu lampy baterię.
2. Po zapadnięciu zmierzchu znajdujący się w lampie układ automatycznie włącza ją, a po nastaniu świtu urządzenie jest wyłączane.
W zależności od zastosowanego źródła światła (dioda LED), świetlówka fluoroscencyjna, żarówka halogenowa), lampy solarne mogą być wykorzystane do oświetlenia terenu, wyznaczania ścieżek lub jako element dekoracyjny. Dodatkowo większość lamp solarnych posiada możliwość podłączenia do zasilacza. Ich wydajność jest zależna od ilości światła słonecznego w ciągu dnia i oczywiście, rodzaju diody/żarówki.



Niewątpliwą zaletą lamp solarnych jest prostota ich montażu oraz możliwość dowolnego rozmieszczenia, przy braku konieczności doprowadzania jakiejkolwiek instalacji elektrycznej. Wystarczy umieścić je w dowolnie wybranym miejscu, mając na względzie to, że w ciągu dnia powinny one być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz